Home

Porslin, bernadotte czechoslovakia

bernadotte porcelain products for sale eBa

Bernadotte bílá nedekorovaná - Dumporcelanu

De vanligaste stämlarna på tyskt porslin är nog Bohemia, Bavaria, Czechoslovakia och Austria. Men nu är det inte så enkelt som här i Sverige att man vet vad stämpeln säger, Gustavsberg är ju alltid Gustavsberg liksom. Men bakom ovan nämnda tyska stämplar finns en salig röra av porslisfabriker MATSERVIS, 58 delar, porslin, Bernadotte, Tjeckoslovakien. 12 mattallrikar, diameter 24,5 cm 12 djupa tallrikar, diameter 24,8 cm 12 större assietter, diameter 21,7 cm 12 mindre assietter, diameter 17,5 cm ett par kvadratiska skålar 23,5x23,5 cm 4 ovala uppläggningsfat, längd 26,5-37,05 c Prins Sigvard Bernadotte föddes in i den svenska kungafamiljen, men är kanske ännu mer känd för sin sofistikerade och banbrytande design för Georg Jensen. Bernadotte var en stark förespråkare för funktionalitet i kombination med elegans, och hans tidlösa arbete har utmynnat i Bernadotte-servisen. Skålen är tillverkad av vitt porslin Bernadotte Sonata teapot Bernadotte Porcelaine tea pot Czechoslovakia teapot. A beautiful 1970s Bernadotte Porcelaine tea pot in the Sonata Pattern. It is in excellent vintage condition, no chips, cracks or crazing. Please Note: The items I sell are not new, they are vintage or antiques, it goe Med fatet vill de använda de bästa egenskaperna från så väl skål som tallrik och kallar därför produkten helt enkelt för skålrik.-Genom Gustavsbergs Porslinsfabriks gedigna hantverkstradition, djupa kunskap och mycket höga krav på så väl form som produktionskvalité kunde vår vision; ´Svenska Djur´ bli förverkligad just på det sätt som vi tänkt oss säger Bernadotte & Kylberg

Den första Bernadotte-kollektionen släpptes 1938 och var inspirerad av Art Deco. Den designades av prins Sigvard Bernadotte som sedan blev en av Georg Jensens mest populära och framgångsrika samarbetspartners någonsin. Bernadotte kakfat är tillverkat av rostfritt stål och porslin Bernadotte, Tři Grácie, HaC-kávová souprava, hrnečky - [17.10. 2021] Čajová souprava bernadotte pro 6 osob, Tři Grácie, zlatý listr, Frederyka Carlsbad (Made in Czechoslovakia)- barva bílá perleť = 2400,-kč

Sigvard Bernadotte. (1907-2002) Sigvard Bernadotte var en svensk prins, formgivare och illustratör född på Drottningholms slott i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien för Olle Hjortzberg. Hans mor var en skicklig amatörmålare och hans farfars bror var Prins Eugen. Bernadotte är att betrakta som en av Sveriges mest kända. Bernadotte Material Porslin Materialspecifikation Vitt porslin Höjd (cm) 5.8 cm Volym (cl) 60 cl Diameter (cm) 15.4 cm Tål diskmaskin Ja. Om Bernadotte Den nedtonade minimalistiska designen hos Sigvard Bernadottes slående design från 1930-talet var inspirationen bakom Bernadotte-kollektionen

Bernadotte Material Porslin Materialspecifikation Vitt porslin Diameter (cm) 20 cm Höjd (cm) 1.9 cm Tål diskmaskin Ja. Om Bernadotte Den nedtonade minimalistiska designen hos Sigvard Bernadottes slående design från 1930-talet var inspirationen bakom Bernadotte-kollektionen Sigvard Bernadotte Design Marianne Servis. Togs bort för 9 år sedan - Till försäljning i 2 månader. 12st Mattallrikar 27cm Orginal pris 249kr st, 12st Förättstallrikar 21cm Orginal pris 189Kr st. Kommer i par. Allt är helt oanvänt, Ligger fortfarande i kartonger. Inga repor eller defekter överhuvudtaget Porcelán Bernadotte Kávová súprava Bernadotte dekor ovocie 15d., Čajová súprava Be

MATSERVIS, porslin, 55 delar, Bernadotte RGK

  1. Prins Sigvard Bernadotte föddes i den svenska kungafamiljen men är kanske ännu mer känd för sin sofistikerade och banbrytande design för Georg Jensen. En tidig förespråkare för funktionalism tillsammans med elegans, hans tidlösa arbete har inspirerat Bernadotte-samlingen av porslin. Tallriken är gjord av rent vitt porslin
  2. 'CZECHOSLOVAKIA' above 'DRESDNER ART'. Looks as if somebody unsuccessfully tried to cover up a mark of Franziska Hirsch (Dresden, Saxony). Image 1309-03 'Initials 'CM' above 'ČECHOSLOVAKIA', a mark form used between 1918 and 1921. Image 1207-17 ⇒Cover-up mark pretty similar to the mark shown next
  3. Title MATSERVIS, 58 parts, crockery, Bernadotte - RGK - Czechoslovakia, 20th century. Description 12 plates, diameter 24 cm. 12 deep plates, diameter 24 cm. 12 plates, diameter 21 cm. 12 assietter, diameter 17 cm..
  4. Prins Carl Philip och Oscar Kylberg i företaget Bernadotte & Kylberg presenterar nya produkter i samarbete med Gustavsbergs Porslinsfabrik. 'Svenska Djur' formgivet av Prins Carl Philip och Oscar Kylberg i företaget Bernadotte & Kylberg lanseras nu i samarbete med Gustavsbergs Porslinsfabrik Nyheterna som lanseras på design- och inredningsmässan Formex 16-19 augusti är duons första.

Christineholm porslin sigvard bernadotte Här hittar du en enkel och snabb prisjämförelse. Sök och jämför Christineholm porslin sigvard bernadotte till ett billigt pris antingen från en dator eller din mobil. Vi visar billiga produkter från ett stort antal webbutiker, samt även auktionsprodukter från Tradera SIGVARD BERNADOTTE, servisdelar, 'Marianne Royal Blue', Christineholm, 2000 Information om kakor För att du ska kunna använda vår sida på ett bra sätt så använder vi kakor (cookies) Bernadotte Dinner Plate 26 cm, är en porslinstallrik som med sina strikta räfflor runt tallrikens kant skapar både ett dekorativt och taktilt element. Den moderna och platta formen ger dukningen en minimalistisk touch. Se även den mindre tallriken i samma serie - Bernadotte Lunch/Salad Plate. Prins Sigvard Bernadotte föddes in i den svenska kungafamiljen, men är kanske ännu mer känd.

Stämplar och Signaturer - Bohemia - Bavaria - Czechoslovaki

  1. Check out our porcelain bernadotte selection for the very best in unique or custom, handmade pieces from our shops
  2. VINTAGE BERNADOTTE CZECHOSLOVAKIA GOLD PORCELAIN. Condition is Used. Dispatched with Royal Mail 2nd Class. A gold porcelain tea set made in Czechoslovakia in the 1950s in good condition.This set contains five small cups, sox saucers, one tea pot and a milk jug. Also international delivery can be arrange
  3. Stockholms Auktionsverk Online 631361. SIGVARD BERNADOTTE, servis, 65 dlr, Fyrklövern, porslin, bestående av: 12 mattallrikar, 12 koppar, 12 fat, 12 assietter.
  4. Find bernadotte czechoslovakia from a vast selection of China & Dinnerware. Get great deals on eBay
  5. Vad är adressen till bernadotte porslin fina de boheme czechoslavakia? Adressen visas inte. Du kommer att kunna hitta dessa kvalitetsprodukter online på platser som eBay och etsy.com
  6. Lauritz.com - Sigvard Bernadotte. Matservis och kaffeservis i porslin modell 'Marianne Royal Blue'. Påkostad servis tillverkad av Christineholm och ritad av Sigvard Bernadotte 1999 med anledning av millenieskiftet 2000. (80
  7. EPIAG backstamps. These are three of the backstamps that the company used. 1. OEPIAG (Österreichische Porzellan-Industrie AG), which existed between 1918 and 1920 before it became the EPIAG. 2. Epiag Royal Made in Czechoslovakia, 1920 -1939, Stará Role Alt Rohlau (germany) 3. Royal Epiag, Czechoslovakia, 1945 - 1958 , Stará Role

Se kollektionen och shoppa våra favoriter här! Grafiskt, funktionellt och med mycket färg. Det nya inredningsvarumärket NJRD, som uttalas Njord, har lanserats av Bernadotte & Kylberg i samarbete med Nordic Nest. Den första kollektionen består av mattor, en porslinsserie samt plädar av återvunnen bomull SERVISDELAR, 11 st, porslin, Golden Sun, Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal. 5 kaffekoppar 6 kaffefat 1 kopp med guldkant, okänd tillverkare, medföljer Elad Skonivi

MATSERVIS, 58 delar, porslin, Bernadotte - RGK

bernadotte czechoslovakia eBa

Snabb och fri frakt: Georg Jensen Bernadotte 2-våningsfat Porslin/Rostfritt - I rostfritt stål och porslin Bernadotte Porcelain Czechoslovakia Saucer. Condition is Used. Shipped with USPS Priority Mail Small Flat Rate Box Georg Jensen Porslin på Stylight: Bästsäljande upp till −50% 73 produkter i lager En variation av stilar & färger » Shoppa nu Designad av prins Sigvard Bernadotte (1907-2002) är den idag en designklassiker som utmärks av sin Art Deco-inspirerade stil samt skandinaviska design. Som en hyllning till denna anrika kollektion har Georg Jensen låtit sig inspireras av den ursprungliga seriens eleganta linjer samt odödliga design, samt har idag utökat serien med förtjusande produkter i rostfritt stål samt porslin Skål med blå glasyr och silverfärgat mönster i äkta platina. Designad av Sigvard Bernadotte. Se Fyrklöverns Liten Skål 2-pack Marianne Royal Blue här

SIGVARD BERNADOTTE, 24 dlr, kaffeservis, Bing & Gröndahl modell Golden Sun, benvitt porslin med gulddekor, bestående av: 12 koppar nr 485, 12 fat nr 485, 12 assietter nr 616. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online Ny fin färg på Bernadotte & Kylbergs porslin. by Petra Lindell on augusti 27, 2021. augusti 27, 2021 0. Prins Carl Philip och hans gode vän Oscar Kylbergs designföretag Bernadotte & Kylberg släpper nu en ny färg i den populära porslinsserien 'Lines' som finns hos NJRD, Nordic Nest. Supersnygg tycker jag och blir lite sugen på att.

Bernadotte & Kylberg - Köp Design & Inredning→ NordicNest

Dubbel lampett för väggmontering i vitt porslin med glaskupa i opalglas. En klassisk armatur i tidlös design av Sigvard Bernadotte. En riktig designklassiker som är lika aktuell idag som då de började produceras i mitten av 1960-talet. Passar lika bra i ett modernt badrum som i ett gammal och kanske allra mest perfekt i ett retro badrum SIGVARD BERNADOTTE, MATSERVIS, 58 delar, porslin, Christineholm. 12 flata tallrikar, Ø 26 cm. 12 förrättstallrikar, Ø 20 cm. 12 djupa tallrikar, Ø 22,5 cm. 12 underlagstallrikar, Ø 31 cm 3 serveringsfat, längd 21-38 cm 2 skålar, Ø 16 och 20 cm 2 ströare Karott med lock Såsbåt Kakstäl Stockholms Auktionsverk Online 258264

Bernadotte skål Ø15,4 cm Porslin. 269 kr 241 kr-10%. Bernadotte mattallrik Ø26 cm Porslin. 319 kr 271 kr-15%. Bernadotte termomugg 26 cl 2-pack Porslin. 489 kr 479 kr-10 kr. Bernadotte assiett Ø20 cm Porslin. 269 kr 215 kr-20%. Bitz Pastaskål 20cm Svart/bl. Ostatní - Bernadotte czechoslovakia bazar. Vybírejte z 10 inzerátů. Prodejte snadno a rychle na Bazoši. Přes půl milionů uživatelů za den. Najděte co potřebujete ve Vaší kategorii

Bernadotte czechoslovakia servis - AllaAnnonse

Bernadotte Thu

Kaffeservis BERNADOTTE, Made in CZECHOSLOVAKIA Köp på

Servering från Georg Jensen online hos Shopalike! Upptäck ett stort utbud av porslin, bestick, köksredskap och mycket mer! Vi har de hetaste varumärkena till bästa pris 2016-aug-20 - 2 Likes, 1 Comments - @hands.vintage on Instagram: Stamping Mark for Bohemia Royal Ivory, Czechoslovakia - Ceci 2018-dec-25 - Orrefors, Simon Gate. H: 12,2 cm. D: 7.7cm Besök inlägget om du vill veta mer

50-tals keramik: Det här med utländskt porsli

Porslin, Kina, 5 delar. . Såldes på auktion. 1033 Ljusstakar Ett par, sent 1800-tal, porslin och broms. Höjd: 48cm Inga bud Auktionen avslutas imorgon 25 oktober kl 19:5 Bernadotte Serveringsfat låter dig servera goda maträtter med en sofistikerad elegans. Denna upphöjda serveringstallrik lyfter bordsdukningen till nya nivåer och sätter maten i centrum - oavsett om du väljer att servera sushi, tapas eller tårta

MATSERVIS, 58 delar, porslin, Bernadotte

Härlig vintage kaffekopp & fat med blommönster i lila och ljusblå på vit botten. Märkt: Bohemia - Inglazed - Made in Czechoslovakia Georg Jensen Bernadotte Etagere Kakfat 24 cm - Hitta lägsta pris hos PriceRunner Jämför priser från 11 butiker redan idag

Bernadotte mattallrik i porslin - Georg Jense

699 kr - Kökstillbehör & porslin - Borås - En tekanna Naoko i rostfritt stål med sil. Design Carsten Jörgensen för Bodum. Längd ca 26,5 cm, höjd ca 22 cm, b.. Art. nr: 730-138. Svart armatursockel av porslin med 150 mm opalvit glob. Sned modell. Glasgänga: 84,5 mm. Diameter på sockel: 100 mm.... Läs mer. Pris 480 kr /st. Antal. Lägg i varukorgen Porcelain Bernadotte Czechoslovakia 16 Piece Part Dinner Service. Description. Manufacturer. Bernadotte Czechoslovakia. Pieces. 16. Pieces. Everything pictured: 6 x 11inch dinner plates, 4 x 8 1/inch salad/side plates, 2 x 9 1/2 bowls, 2 x 11 lidded tureens. Backstamp by bernadotte. from czechoslovakia. an impressive tea set. 6 tea plates. 3 tier cake stand. 2 tier cake stand BERNADOTTE Termoskanna push stopper 1 L. Prins Sigvard Bernadotte (1907-2002) utbildade sig vid Stockholms Kungliga konstakademi 1929. Prinsens långa anknytning till Georg Jensen representerar ett annat kapitel i de skandinaviska formgivarnas rika historia. Bernadotte-kollektionen har i generationer varit och är fortfarande en favorit

Beautiful Bernadotte Sonata Porcelain Teapot Czechoslovaki

Glas Keramik Porslin / SIGVARD BERNADOTTE, kristallskål, för Bohemia. Logga in. 196626. SIGVARD BERNADOTTE, kristallskål, för Bohemia Bud: 0 kr 28 okt 20:09. Utropspris: 300 kr Mer information. Ø 17 cm. Signerad. Logga in för att lägga bud. Budhistorik. Inga bud ä Starožitný porcelán Condordia Lesov - Bernadotte Czechoslovakia (58) - 9 dílná sada 6x šálek s podšálkem, 1x čajová konvice, 1x mléčenka, 1x cukřenk Bernadotte-armaturerna finns både för inomhus- och utomhusbruk och kommer i flera olika varianter så att du kan matcha inredningen. Här finner du såväl enkla som dubbla Bernadotte-lampetter med socklar i vitt, grått och svart porslin. Samtliga är avsedda för E14-ljuskällor på max 40 W och givetvis hittar du passande LED-alternativ i.

Bernadotte & Kylberg - Gustavsbergs Porslinsfabri

AntikPrat » Porslin & keramik » Övrigt världen » Arkiver fram till 2010-mars-29 » Czechoslovakia Författare: Meddelande: Mita Medlem Användarnamn: Mita Meddelande nummer: 1 Registrerat: 1-2010: Skickat lördag den 16 januari 2010 - 11.15 Porslin är ett miljövänligt material som är både temperaturtåligt och underhållsfritt. 1934 grundades Ifö Electric med tillverkning av gängsäkringar och på 60-talet började man även tillverka belysningsarmaturer. Under åren har olika designers, till exempel Sigvard Bernadotte, Gunnar Nylund,. Så mycket kan ditt gamla porslin vara värt | Leva & bo. Leva & bo / Inloggad / Så mycket kan ditt gamla porslin vara värt. Ditt gamla porslin kan vara värt tusenlappar. På bilden Arthur Percy, Blå Vinranka, Gefle porslinsfabrik. Matservis med ca 91 delar. Såld för 5200 kronor. (Utropspris 3000 kronor). Foto: Stockholms Auktionsverk Hej. Jag har en servis där det i botten står victoria china czechoslovakia 240. Det är en fin servis i många delar: 11 flata talrikar, 12 djupa talrikar, 12 assietter, 12 mindre assietter, 6 fat i olika storlekar, 2 ovala skålar, en såsskål på fat samt en karaff Se alla föremål Allmoge Asiatisk keramik & konsthantverk Belysning Böcker & Handskrifter Design Diverse Glas Keramik & Porslin Klockor & Ur Konst Mattor & Textil Militaria Möbler Samlarföremål Silver Smycken Vintage & Fashion Arkive

BERNADOTTE kakfat - Design Inspirerad av Sigvard

Georg Jensen Bernadotte Flat tallrik 26 cm - Hitta lägsta pris hos PriceRunner Jämför priser från 9 butiker redan idag Antikt, vintage, retro. Nätbutiken är baserad i Götene, Västra Götaland Porslinslampor och kupor | Inomhusbelysning | Qvesarum - Qvesarum. Porslinslampor & kupor. De klassiska lampsocklarna i porslin har tillverkats sedan mitten av 1900-talet och tillverkas än idag i samma fabrik i Sverige. I vårt sortiment finns de klassiska lampsocklarna i vitt och svart porslin, vilka kombineras med en porslinskupa En stor serie husgeråd i plast, vid namnet Signature, formgavs under 1950- och 1960-talet av Bernadotte & Bjørn samt Bernadotte Design. Först tillverkades de vid Husqvarna bortsfabrik och senare för Hammarplast. Just dessa skålar tillverkades 1959 i tre olika storlekar och i många olika färger

Handmålad gammal gräddsnipa från Czechoslovakia 13 x Gyllenhaks Byggnadsvård AB : Klassiska porslinslampor - Linoljefärg & slamfärg med mera Fotogen & stearin Innerdörrshandtag Klassiska kläder Badrum & kök (kranar & porslin) Hem & Trädgård Övrigt Isolering Tapeter, papp & juteväv Gjutjärnsventiler & sotluckor Reavaror Spik, nubb & skruv Verktyg & Yxor Fönsterbeslag & fönsterverktyg Såpor och rengöring Tjärprodukter Emaljskyltar. Han hade också stor spännvidd som formgivare av bland annat med mattor, glas, porslin utöver silvret där han gjort störst avtryck. Rikt illustrerad med bilder från Sigvard Bernadottes liv och de föremål som han och hans medarbetare designat. 2007 är det 100 år sedan Sigvard Bernadotte föddes Porslin, höjd: 23 cm. Såldes för 900 kr på auktionen den 13 april 201 Bernadotte Kakfat Porslin Georg Jensen 1 468 kr. Adam Kakfat 2-vån u bräm Gustavsbergs Porslinsfabrik 1 549 kr. Glassfat/kakfat vit 36 cm Pillivuyt 459 kr. Morris and Co. Kakfat, strawberry thief/honeysuckle/golden lily Morris and Co. 1 159 kr. Kakfat Bronze Aluminum Bloomingville 749 kr Armatur 6060/6109 vit - lampett bernadotte, ifö electric... Ahlsell Produkter El Belysning, Armaturer, Ljuskällor 70-83 75 Allmänbruksarmaturer Porslinsarmaturer IFÖ. Ge oss feedback på produktbilder och produktdata